Ar Jūsų augintis apsaugotas nuo erkių? Erkių platinamos šunų ir kačių ligos – kokia rizika augintiniams?
Jei jūsų šuniukui įkando užsikrėtusi erkė, jam gali kilti daugelio infencinių ligų rizika, įskaitant Laimo ligą, babeziozę, šunų erlichiozę, anaplazmozę ir kita.
Laimo ligą sukelia bakterijos Borrelia spp., kurios į organizmą patenka per erkės įkandimą. Ligos atveju šeimininkai gali pastebėti šiuos simptomus: karščiavimas, protarpinis šlubavimas, patinę ar skausmingi sąnariai, nuovargis ir padidėję limfmazgiai. Tačiau ligos požymiai gali pasirodyti tik po dviejų ar šešių mėnesių po erkės įkandimo.
Babeziozė yra dar viena erkių platinama liga, kai po erkės įkandimo į krauja patenka Babesia spp. rūšies pirmuonys. Pastarieji įsiskverbia į šuns raudonuosius kraujo kūnelius (eritrocitus), sukeldami sunkią anemiją ir vidaus organų pažeidimus. Šunų babeziozės simptomai: silpnumas, vangumas, blyškios dantenos, raudonas ar rudas šlapimas, pageltusi oda ir karščiavimas.
Erlichiozę sukelia erkių platinamos bakterijos Erlichia canis. Jos pažeidžia baltuosius kraujo kūnelius (leukocitus), su kuriais parazitai keliauja į limfmazgius, blužnį, kepenis. Simptomai pasireiškia per 1-3 savaites po erkės įkandimo ir gali būti įvairūs: karščiavimas, svorio kritimas, šlubavimas, galūnių tynis, limfmazgių padidėjimas ir kita.
Anaplazmozė- erkių platinama infekcija, kurią sukelia bakterija Anaplasma spp. Šios bakterijos pažeidžia kraujo ląsteles (neutrofilus arba trombocitus) bei juose dauginasi. Ligos pasireiškimą ir klinikinių požymių stiprumą nulemia patogeno poveikis pažeidžiamoms ląstelėms ir antrinio imuninio atsako sukeltas poveikis organizmui. Ligos simptomai pasireiškia per 1 – 3 savaites. Dažniausiai pasireiškia nespecifiniai klinikiniai požymiai – vangumas, anoreksija, karščiavimo epizodai, kai temperatūra pakyla iki 41°C, balkšvos dantenos, vėmimas ir viduriavimas, padidėję limfiniai mazgai, taip pat gali pasireikšti šlubavimas.
Kokios erkių platinamos ligos pavojingos katėms?
Katėms erkių platinamos ligos yra daug rečiau paplitusios. Erlichiozė, babeziozė ir anaplazmozė katėms yra retos, simptomai švelnesni nei šunims. Galima pastebėti, kad po erkės įkandimo katė tapo vangesnė, pradėjo karščiuoti, atsisako ėsti. Ilgainiui galima pastebėti ženklius svorio pokyčius, gali sutrikti kvėpavimas ar pasireikšti gelta. Katės taip pat gali nešioti Laimo ligos sukėlėją, nors ir nepasireiškė jokių simptomų.
Svarbu! Norint apsaugoti savo augintinį nuo erkių ir jų pernešamų ligų rekomenduojame naudoti profilaktikos priemones tokias kaip lašiukai, antkakliai ar tabletės. Geriausiai tinkančią priemonę Jums padės išsirinkti veterinarijos gydytojas.
Panašios naujienos
Laukiame Jūsų 😉 (0)